reklama

Príprava študenta do života

Vysoké školy každoročne opúšťajú stovky špičkových odborníkov vo svojich oblastiach. Tento fakt je nepopierateľný. Opúšťajú však svoje Alma Mater pripravení na profesionálny život?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
Obrázok blogu

Dodnes mi rezonujú v mysli záverečné slová dekana Fakulty Architektúry STU v Bratislave, ktoré adresoval absolventom na slávnostnej promócií, kde bola promovaná aj moja manželka:“ Nech sa vaše umenie architektúry nedeformuje na umenie získať dobrú zákazku.“ Vtedy ma napadla jedna vec. Veď títo ľudia ešte nemajú možnosť samostatne tvoriť. Minimálne tri roky musia tvoriť pod dohľadom autorizovaného človeka. Podľa našich predpisov totiž treba k samostatnej činnosti v architektúre autorizačné osvedčenie, ktoré sa vydáva na základe absolvovania skúšky, ku ktorej je možné pristúpiť až po získaní náležitej praxe.
Viacerých ľudí, ktorí absolvovali rôzne vysoké školy, som sa pýtal na ich prípravu do reálneho života na ich vysokej škole. Ani jedna z vysokých škôl, na ktorých som mal možnosť študovať, sa totiž nestarala o to, ako sa po jej absolvovaní realizovať v absolvovanom obore.
Na ekonomických školách ma učili, ako vypracovať rozpočet na výrobu toho, či onoho, vo výške niekoľkých milónov korún, aké formy úveru existujú, aké sú formy zabezpečenia zahraničného obchodu, aké sú typy obchodných spoločností, a aké je ich základné imanie, ale nikto mi neprezradil, akým spôsobom sa dostať k podnikanu pri dobrej myšlienke a diere vo vrecku. Na architektúre to bolo údajne podobné. Naučili svojich absolventov veľmi veľa vecí v ich profesionálnom odbore, ale nikto im neprezradil, ako založiť živnosť, ako sa odprezentovať potenciálnemu klientovi, alebo ako sa odprezentovať potenciálnemu zamestnávateľovi.  Veľmi ma prekvapilo, že na väčšine vysokých škôl chýbajú základy predmetov, ako je právo, rétorika, sociológia, psychológia a podobne. Veď aj architekti, lekári, strojári, ekonómovia potrebujú vedieť vystupovať pred svojimi klientami, kolegami, ale aj pred ostatnými ľuďmi. Potrebujú pochopiť správanie svojich partnerov pri rozhovore. Potrebujú predvídať reakcie na podnety, ktoré predkladajú. Na toto všetko by mali čiastočne odpovedať aspoň základy spomínaných predmetov. Mnohí absolventi sa po ukončení štúdia pretĺkali životom po vastnej ceste a život ich naučil, ako sa k jednotlivým problémom postaviť. Žiaľ vo veľkej väčšine prípadov sa to učili na vlastných chybách, lebo im nebolo ani len naznačené, kadiaľ by sa mali vydať. Vrátim sa k spomínanému citátu z úvodu tohoto článku. Umenie architektúry a myslím si, že ľubovoľného podikania, je v prvom rade v získaní zákazky. Bez zákazky totiž nie je podnikanie. Bez umenia získania zákazky môžete byť umelcom v ľubovoľnej obasti, jednoducho nebudete mať možnosť prejaviť majstrovstvo vo svojom obore. Nie len v architektúre. Umenie architektov, ktorí získajú dobrú zákazku, však nie je, myslím, že podľa skúseností nás všetkých, vždy ovenčené spomínaným umením architektúry.  Podario sa niektorej škole pripraviť niekoho z vás do života tak, že ste boli od začiatku úspešní? Ja na ten svoj Slovenský sen ešte stále čakám.


Martin Struhár

Martin Struhár

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa na svet pozerať optikou, mierne posunutou smerom k inému vnímanu sveta. Zoznam autorových rubrík:  TuristickéGolfSúkromnéGastronómiaNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu