reklama

Golf – Šport pre snobov?

Jemná úvaha o tom, ako je golf vnímaný verejnosťou a kde sú príčiny takéhoto vnímania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)
Obrázok blogu

Golf je šport, ktorý vznikol v Škótsku koncom 15. Storočia. Ako prví údajne golf hrávali pastieri oviec, ktorí si z ovčej vlny vyrobili guličky a pomocou svojich pastierskych palíc sa ich snažili na čo najmenej úderov dostať do syslej, zajačej, alebo svištej nory. Postupne sa zdokonalovalo náradie aj ihriská.

V dnešnej dobe je golf väčšinou ľudí nespráve považovaný za snobský šport. Nečudujem sa, lebo je veľa argumentov pre to, aby bol takto vnímaný.

Veď už len keď sa pozrieme na jedného z najlepšie zarabajúcich športovcov sveta, Tigera Woodsa, tak je jasné, že tento šport môže byť veľmi dobrým spôsobom, ako si zarobiť na živobytie. Lenže väčšina ľudí zabúda na to, že podobné príklady sa dajú nájsť takmer v každom športe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K tomuto názoru určite prispelo aj obdobie obrody golfu na Slovensku, kde sme po roku 1989 mali dlhú dobu jediné 18 jamkové ihrisko v Bernolákove a vedenie tohoto klubu prezentovalo golf ako šport pre vrchných 10.000.

Istým pokrivením pohľadu na golf môže byť aj nezainteresovaný pohľad negolfistu na perfektne udržiavané ihriská. Väčšina ihrísk na svete, Slovensko z toho nevynímajúc, pôsobia ako oázy pokoja s dokonale vymodelovanou krajinou, pred ktorou má väčšina ľudí až príliš veľký rešpekt. Golfové ihrisko je v podstate veľmi dobre udržiavaný park, ktorý je spravidla verjne prístupný. Samozrejme, že medzi golfovými ihriskami sú aj také, kam sa obyčajnný smrteľník nedostane, ale na šťastie týchto je menšina a na Slovensku dokonca zatiaľ ani jedno. Rozdielom medzi parkom a golfovým ihriskom je to, že na golfovom ihrisku nenájdete na trávniku ceduľku, ktorá zakazuje vstup na trávnik. Na golfovom ihrisku TREBA chodiť po tráve. Ďalším rozdielom mezi parkom a golfovým ihriskom je ten, že pokiaľ idete na golfové ihrisko, tak by bolo dobré si vo vlastnom záujme preštudovať takzvanú golfovú etiketu. Nie len kvôli tomu, aby ste nespravili na ihrisku pri prechádzke žiadne faux-pais, väčšinou to golfisti aj tak prepáčia, ale najmä kvôli vlastnej bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uvediem jeden príklad. Keď golfista, odpaľujúci loptičku smerom, kde stojíte, zakričí FORE (vyslov fór), neznamená to, že sa máte začať smiať na nejakom vtipe, ale to, že sa máte čo najrýchlejšie skovať za najbližšiu pevnú prekážku medzi vami a odpaľujúcim golfistom. Golfista totiž nezasiahol loptičku tak, ako chcel a s veľkou pravdepodobnosťou letí presne do miest, kde stojíte a pri rýchlosti okolo 200 km/h je loptička životu nebezpečná.

Za snobský je golf považovaný aj preto, že väčšina hráčov sa snaží mať čo ajdokonalejšie obečenie a výstroj. Cena špičkovej výstroje sa kľudne môže vyšplhať aj na niekoľkostotisíc korún, avšak nikto z golfistov, ktorí majú takúto drahú výbavu si neuvedomuje fakt, že kvalita hry nie je len v kvalitnej výbave. Osobne mám sadu golfových palíc, ktoré ma stáli asi 5.ooo Sk a hrá sa mi s nimi výborne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď si vezmem na mušku oblečenie, tak v golfe sú v podstate len dve pravidlá. Tričko (košeľa) musí mať límček (spomínaný Tiger sa už aj toto snaží zmeniť a občas nosí tričká na šťýl roláka s malým golierikom). Tým druhým pravidlom je, že by sa v oblečení nemali objavovať kúsky z džínsoviny.

Členské poplaky v golfových kluboch sa tiež zvyknú dvíhať do astronomických výšin a preto na to človek s priemerným platom nemá. Ďalšia mylná predstava. Poplatok za doživotné členské v dobrom klube sa síce môže vyškriabať na úroveň ceny luxusného auta, ale to NIE je podmienkou toho, aby ste si na ihrisku mohli zahrať golf. Keď sa chcete stať členom golfového klubu, čo však tiež NIE JE podmienkou toho, aby st si na ihrisku toho klubu mohli zahrať, je vždy aspoň jedna možnosť, ktorá je lacnejšia, ako doživotné členstvo. A tou možnosťou je ročný členský poplatok, ktorý sa na Slovensku pohybuje od 20.ooo do 50.ooo Sk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak si však chcete zahrať golf, neemusíte byť členom golfového klubu. Jeddiné, čo trba pred hrou spraviť, je vopred si objednať štartovací čas (tee time) na ihrisku a po príchode na ihrisko zaplatiť štartovné (green fee).

Cena green fee sa na slovenských ihriskách pohybuje od 700 Sk do 3.500 Sk. Cena je závislá od golffového ihriska, ale aj od času, kedy sa vyberiete hrať golf. Spravidla je green fee oveľa lacnejšie v pracovných dňoch, ako cez sviatky a víkendy.

Počul som už aj také argumenty, že 3.500 SK za hru je moc a že squash je lacnejší. Skúsme si zobrať do rúk kalkulačku a poďme počítať. Na golfovom ihrisku je 18 jamiek, čo je v ideálnom prípade približne 6500m a 72 úderov. (My, čo amatérski a začínajuci golfisti sme nadšení, keď absolvujeme na ihrisku 100 úderov) Čas, ktorý strávime na golfovom ihrisku je minimálne 5 hodín. Keď najvyššie reen fee vydelíme časom, tak dostaneme 700 Sk na hdinu, čo sa veľmi približuje cene za prenájom kvalitného squashového kurtu.

Dúfam, že som týmto článkom vzbudil zvedavosť a dodal odvahu aspoň niekomu z vás, aby ste sa vybrali pozrieť na golfové ihrisko, dať si v Club House kávičku, prípadne obed, alebo večeru a tí odvážnejší z vás sa kľudne môžu dohodnúť s obsluhu v Club House na ukážkovej tréningovej hodine, kde vám profesionálny tréner čo-to o golfe povie, čo-to vám ukáže a dúfam, že sa s niekým z vás strtnem na nejakom tom golfovom turnaji.  

Golf AM Matos (8

Martin Struhár

Martin Struhár

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa na svet pozerať optikou, mierne posunutou smerom k inému vnímanu sveta. Zoznam autorových rubrík:  TuristickéGolfSúkromnéGastronómiaNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu